Kościół św. Anny w Wąsicach

Msze święte w kościele pw. św. Anny w Wąsicach:

– w niedziele i święta o godz. 10.00

– w dni powszednie (od września do czerwca) w czwartek o godz. 17.00.

Zarys historii

Rok 1980 - ówczesny proboszcz, o. Elizeusz Ludwik Martynów, w remizie strażackiej w Wąsicach zwołuje spotkanie mieszkańców wioski, którzy wybierają 15 osobowy komitet budowy kościoła. Na pierwszym historycznym spotkaniu komitetu budowy przyjęto następujące ustalenia:
1) Kościół będzie budowany na działce należącej wcześniej do Jana Szpaka.
2) Dzień 16 października 1980 roku, święto św. Jadwigi - patronki budowy sakralnej, będzie dniem rozpoczęcia budowy.
3) Kościół będzie miał charakter franciszkański z wymiarami 10 na 20 metrów.
4) Projekt kościoła wg koncepcji o. proboszcza Elizeusza Martynowa wykona architekt Andrzej Rożałowski z Kluczborka. Mistrzem budowy został Paweł Bodara z Bogacicy

16 października 1980 roku na placu budowy zebrało się sporo ludzi. Najstarszy mieszkaniec Wąsic, Paweł Benk i o. proboszcz Elizeusz Martynów rozpoczęli prace budowlane przez symboliczne gesty kopania ziemi pod fundament przyszłego kościoła.

Wiosną 1981 roku zakupiono cegłę. Rozpoczęto budowę: kopanie i zalewanie fundamentów pod kościół i piwnicę. Po wprowadzeniu stanu wojennego przerwano budowę. Została wznowiona dopiero 15 maja 1982 roku i już jesienią kościół stanął w stanie surowym.

24 grudnia 1982 roku o godz. 22.00 została odprawiona uroczysta „Pasterka". Tę pierwszą historyczną mszę św. w dzień Bożego Narodzenia odprawił ks. bp Antoni Adamiuk z Opola.

18 września 1983 roku odbyła się uroczysta ceremonia wmurowania kamienia węgielnego. Kamień został poświęcony 21 czerwca 1983 roku na Górze św. Anny przez Ojca św. Jana Pawła II. Uroczystą mszę św. odprawił o. prowincjał Celestyn Giba. Kazanie wygłosił o. Juliusz Mikuszewski.

W październiku 1983 roku do kościoła została sprowadzona figura św. Anny, patronki kościoła. Figura św. Anny pochodzi ze Wschodu, dawnych rubieży polskich. Mieszkańcy Rokitna, w czasie przesiedlania ich na Ziemie Odzyskane, zabrali ze sobą figurę i osiedlili się w Wołczynie.

1 czerwca 1986 roku odbyła się uroczystość konsekracji kościoła oraz poświęcenia dzwonów, które otrzymały imiona: Jan i Paweł. Uroczystą mszę św. odprawił ks. bp Jan Wieczorek, który konsekrował kościół i dokonał poświęcenia dzwonów oraz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z Wąsic. Na tę uroczystość przyjechał z Gdańska inicjator budowy kościoła w Wąsicach, o. Elizeusz Martynów.

Fotografie: Grzegorz Bednarek